W ramach 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas liceum z rozszerzoną historią udali się z wizytą do pobliskiego Cieszyna. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz na ulicach Cieszyna mieliśmy okazję zwiedzić wystawę dotyczącą powstania w 1918 roku, pierwszego na ziemiach polskich, lokalnego ośrodka władzy - Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Wraz z cieszyńskim przewodnikiem, Panią Władysławą Magierą, zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Cieszyna, m.in. Rotundę Św.Mikołaja, a także pomnik legionistów Józefa Piłsudskiego, pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego, których blisko 500 walczyło o niepodległość Polski. Opiekunami grupy byli:p. Alicja Kaczorowska,p. Michał Guzowski i p.Paweł Czarnuch.