Wielki zaszczyt spotkał uczniów ZS nr 3, 12 czerwca odwiedził ich Pan kapitan Marian Szlapański, żołnierz AK, działacz niepodległościowy, człowiek będący "żywą historią"!

Kapitan Marian Szlapański był żołnierzem Okręgu Lwowskiego Armii Krajowej "Warta". Po wojnie zamieszkał w Raciborzu. Swoją działalność w AK ujawnił dopiero w latach 80-tych, po upadku komunizmu w Polsce. Spora grupa uczniów naszej szkoły miała okazję w środę przed południem  wysłuchać ponad godzinnej opowieści bohatera z okresu II wojny światowej. Pan kapitan w niezwykle interesujący sposób przybliżył młodzieży wydarzenia w których brał udział. Bardzo chętnie odpowiadał on na pytania zainteresowanych uczniów oraz prowokował ich do ożywionej dyskusji. Uczniowie byli tak zachwyceni spotkaniem, że zaproponowali wykonanie pamiątkowego zdjęcia z Panem kapitanem, a na pożegnanie odprowadzili go gromkimi oklaskami, które spowodowały, że w oczach wzruszonego bohatera pojawiły się łzy.