W dniu 11 listopada 1918 r. marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy podpisały rozejm. Było to w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Brały w niej udział 33 państwa; w czasie jej trwania zmobilizowano 70 milionów ludzi, 10 milionów poniosło śmierć, a prawie 20 milionów zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa, zniszczono dorobek, na który pracowały całe pokolenia. Po wojnie zawarto nowe traktaty pokojowe, zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.

Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. W godnym i uroczystym przeżyciu tego święta pomógł nam udział w akademii przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Młodzi aktorzy piosenką i słowem przenieśli nas do początków XX wieku, kiedy to Rzeczpospolita się odrodziła. Szczególnym uznaniem cieszyły się występy muzyczno-wokalne Natalii Majchrzak ,Andrzeja Caniboła i Oliwii Szerszeń, którzy swoimi oryginalnymi wykonaniami wzruszyli bardzo publiczność. Największy wkład poetycki miały natomiast uczennice kl.3c Gim. recytujące wiersze. Wszystkim bardzo dziękujemy i czekamy na dalsze występy.

W związku z obchodami 95 rocznicy odzyskania niepodległości ogłoszone zostały konkursy- dla LO i Gimn., których terminy i miejsce przeprowadzenia zainteresowani uczniowie znajdą przeglądając wystawkę przed pokojem nauczycielskim a także na naszej stronie internetowej. Zachęcamy wszystkich do udziału- nagrody czekają!