Ubezpieczenie NNW Dzieci szkolnych

       

Numer polisy NNW - EDU-N002995    2017/2018

www.ubezpieczeniwszkole.pl                  Zobacz

Librus Synergia

        W styczniu, tuż przed feriami, odbył się XXVII RAJD SZLAKIEM EWAKUACJI WIĘŹNIÓW OŚWIĘCIMSKICH. Przemarsz więźniów przez tereny naszego miasta (a także miejsca postoju i noclegu w Jastrzębiu Górnym i Zdroju – przy temperaturze – 20o C !) doprowadziły do śmierci 58 więźniów. Ogółem na 63 kilometrowej trasie przemarszu zginęło 586 osób (co oznacza, że co 100 metrów ginął człowiek). Niektóre grupy więźniarek i więźniów zatrzymano w Jastrzębiu Górnym w zabudowaniach miejscowych rolników, w szkole i na probostwie. Inne grupy zatrzymano na terenie majątku rolnego w Jastrzębiu Zdroju, gdzie więźniowie spędzili dwa dni i dwie noce od soboty 20 do poniedziałku 22 stycznia. Na terenie tego folwarku zginęło 15 więźniów. Część z nich została zastrzelona, a część zamarzła. Zostali pochowani w zbiorowej mogile w Jastrzębiu Górnym.


Na pomniku –grobowcu widnieje napis:
Przez nieludzkie cierpienia, przez obóz śmierci szli do wolnej i niepodległej Polski. Wiara i nadzieja w wolność siepaczy hitlerowskich. Przechodniu złóż hołd 32 bezimiennym ofiarom wolności . W hołdzie pomordowanym bohaterom z transportu śmierci z Oświęcimia w styczniu 1945 r.”
Na cmentarzu w Bziu Zameckim znajduje się anonimowy grób 22 ofiar , a umieszczona na nim płyta informuje:
„ Wieczna chwała nieznanym ofiarom obozu koncentracyjnego Oświęcim, którzy zginęli w Marszu Śmierci w styczniu 1945 r. na drodze przez teren Bzia. Wieczna Chwała”.
        Natomiast w Zdroju upamiętniono ich po wojnie budując pomnik, który jest obecnie odnowiony, zadbany, wyłożony wokół kamiennymi płytkami. Uczniowie naszej szkoły uczcili rocznicę męczeńskiego marszu uczestnicząc w rajdzie , którego start znajdował się przy grobowcu w Jastrzębiu Górnym. Przewodnikiem była nasza nauczycielka historii p. Ksenia Szymaniec. Klasy IB LO i IIIb gimn. pokonały trasę wzdłuż ulicy Pszczyńskiej, zatrzymując się jedynie w miejscach, które były związane z wydarzeniami sprzed lat, aby posłuchać historii związanych z marszem.
Udział w rajdzie stał się już tradycją naszej szkoły, dlatego za rok znowu weźmiemy w nim udział.

 

  

Certyfikaty

 

 

Galeria

Tu obejrzysz aktualne zdjęcia

 

 

Zobacz więcej

Biblioteka

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziełek - Piątek
7:30 -15:30
 

Po szkole

Po szkole czekają na ciebie liczne koła zainteresowań i zajęcia wyrównawcze

Zobacz więcej ...

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com