Numer polisy NNW - EDU-N002995    2017/2018

www.ubezpieczeniwszkole.pl                  Zobacz

Wyspiański żyje, bo jako kreator wielkiej sztuki narodowej umrzeć nie może”, mówi wnuczka artysty – Dorota Wyspiańska-Zapędowska. Te słowa są nam szczególnie bliskie.
W zgodzie z ich przesłaniem rozpoczynamy drugie dziesięciolecie ze Stanisławem Wyspiańskim – geniuszem wielu dziedzin sztuki. Jego bogata, głęboka twórczość jest niewyczerpanym źródłem natchnienia dla kolejnych pokoleń uczniów mierzących się z niełatwą nieraz dla nich tematyką konkursu.
23 marca 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość podsumowania XI Miejskiego Konkursu o Laur Wyspiańskiego. Miło było nam gościć zwycięzców - autorów prac literackich i plastycznych oraz ich opiekunów.

Naszymi gośćmi były również przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej: pani Maria Szabałowska oraz pani Agnieszka Witczak, współpracującą z organizatorami konkursu już po raz drugi..
Tradycyjnie zaproponowaliśmy uczestnikom konkursu stworzenie pracy na co najmniej jeden z trzech tematów. Pierwszy z nich - jako myśl przewodnią do rozważań na temat wartości uczuć - zawierał słowa Haneczki z „Wesela”: „Przecie trza wprzódy wypróbować, trza coś przecierpieć, coś przeboleć, żeby móc miłość uszanować”.
Drugi temat, cytatem: „I podejmę może po raz wtóry ten trud, co mnie zabijał”, zachęcał do zastanowienia, jakim ważnym sprawom można podporządkować życie?
Natomiast trzeci temat inicjował działania plastyczne – zadaniem był plakat upamiętniający dokonania Stanisława Wyspiańskiego w 110. rocznicę jego śmierci.
Sceny dramatyczne, opowiadanie, reportaż, artykuł, list otwarty, esej, plakat – to gatunki w które nasi uczestnicy mogli ubrać swoje myśli.

Jury w składzie: pani Agnieszka Witczak, pani Elżbieta Kern i pani Ewa Kmita przyznało:
W kategorii literackiej: „Przecie trza wprzódy wypróbować, trza coś przecierpieć, coś przeboleć, żeby móc miłość uszanować”. Zilustruj sąd Haneczki z „Wesela”, tworząc sceny dramatyczne lub opowiadanie.”
uczniom szkół ponadgimnazjalnych:
• miejsce dla Kingi Wróbel z Zespołu Szkół nr 3
• drugie miejsce dla Anny Balogh z Zespołu Szkół nr 6
• Laur Wyspiańskiego w tej kategorii nie został przyznany

W tej samej kategorii jury przyznało również dwie nagrody gimnazjalistom:
• trzecie miejsce zajęła Łucja Mirosław, uczennica Gimnazjum Sióstr Salezjanek
• miejsce drugie przypadło Zofii Torz, uczennicy tego samego gimnazjum

Miłosne cierpienia i próby uczuć nie były w tej edycji konkursu szczególnie bliskie uczestnikom. Czy to znak czasu? Zważywszy na ilość prac w drugiej kategorii literackiej, można pomyśleć, że żyjemy w epoce poważnych idealistów, skupionych na poszukiwaniu sensu życia.

W drugiej kategorii literackiej: „I podejmę może po raz wtóry ten trud, co mnie zabijał”. Jakim ważnym sprawom można podporządkować życie? Słowa wiersza „Niech nikt nad grobem mi nie płacze” uczyń myślą przewodnią reportażu, artykułu, listu otwartego, eseju.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych :
• trzecie miejsce zajęła Emilia Czekaj
• drugie miejsce należy do Darii Seremet
• Laur Wyspiańskiego trafił w ręce Weroniki Wach
Wszystkie nagrodzone licealistki są uczennicami III Liceum Ogólnokształcącego

W tej kategorii literackiej jury przyznało gimnazjalistom:
• trzecie miejsce dla Wiktorii Wołtosz z Gimnazjum nr 4 oraz Dominika Kozimora z Gimnazjum Sióstr Salezjanek
• miejsce drugie zajęła Marta Zamarska z Gimnazjum nr 11
• zdobywczynią Lauru Wyspiańskiego została Kinga Brzyszkowska z Gimnazjum nr 4 ​​

W kategorii plastycznej – plakat upamiętniający dokonania Stanisława Wyspiańskiego w 110. rocznicę jego śmierci
Nagrody otrzymali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
• trzecie miejsce dla Magdaleny Reclik z Zespołu Szkół nr 6
• miejsce drugie zajęła Martyna Gorażdża z Zespołu Szkół nr 3
• Laur Wyspiańskiego trafił w godne ręce Aleksandry Nieckuły z Zespołu Szkół nr 6
Wśród gimnazjalistów zdobywcami nagród w tej kategorii zostali:
• trzecie miejsce dla Małgorzaty Krypczyk z Gimnazjum nr 11
• drugie miejsce należy do Marty Zamarskiej, także uczennicy Gimnazjum nr 11, nagrodzonej również w kategorii literackiej​​
• Laur Wyspiańskiego otrzymał Adrian Lerch z Gimnazjum nr 4

Laury, nagrody książkowe oraz dyplomy wręczyła pani dyrektor naszej szkoły Wioletta Brzykcy.
W czasie kameralnej uroczystości w wiosennym nastroju wysłuchaliśmy także interpretacji wierszy Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu naszych uczennic : Kingi Brzyszkowskiej, jednej z laureatek konkursu oraz Dominiki Baran. Piękną piosenkę Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” - dobrze znaną, ale wciąż budzącą refleksje i wzruszenie - wykonała Wiktoria Dziedzińska, uczennica trzeciej klasy gimnazjum.
Serdecznie gratulujemy laureatom i nauczycielom, ich opiekunom. Dziękujemy za udział w naszym finale i zapraszamy do wzięcia udziału w następnym – XII Miejskim Konkursie o Laur Wyspiańskiego.

Piszą o nas