20 października 2017 roku uczniowie klas policyjnych - Kacper Niewiatowski, Michał Klamer, Adam Pieprzycki, Filip Szczepanik pod opieką p. Pawła Czarnucha - uczestniczyli w bardzo ciekawej konferencji, zorganizowanej z okazji 95 rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Mieliśmy okazję wysłuchać kilku referatów, dotyczących historii powstania autonomicznego Województwa Śląskiego w okresie II Rzeczypospolitej, organizacji Policji Województwa Śląskiego, a także wspomnień rodzinnych śląskich policjantów, których krewni, również policjanci, zostali zamordowani przez NKWD w 1940 roku. Licznie przybyłych gości powitał pochodzący z Katowic, Komendant Główny Policji nadinp. dr Jarosław Szymczyk.


           W trakcie konferencji przedstawiono wiele ciekawostek związanych z funkcjonowaniem policji Województwa Śląskiego, jak na przykład o Policyjnym Klubie Sportowym z Katowic, którego zawodnicy brali udział w olimpiadzie w Berlinie, czy też o ogromnym szacunku społeczeństwa dla munduru w okresie międzywojennym. Warto nadmienić, że większość funkcjonariuszy rekrutowała się z szeregów powstańców śląskich Niestety, 1200 śląskich policjantów, którzy dostali się do niewoli radzieckiej, zostało zamordowanych przez NKWD w Kalininie i pogrzebanych w masowych grobach Miednoje. Co ciekawe, wśród nich było dwóch komendantów policji z Jastrzębia Dolnego - Jan Abrachamczyk i Teofil Szczęsny. Ich życiorysy mieliśmy okazję poznać w trakcie konferencji.
          Organizatorami konferencji byli: Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939, Komenda Wojewódzka Policji oraz Szkoła Policji w Katowicach.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Pani Teresie Brackiej, Prezesowi Stowarzyszenia Rodzina Policyjna z Katowic.

 

 

Projekty

Ubezpieczenie NNW Dzieci szkolnych

       

Numer polisy NNW

EDU-N002995    2017/2018

www.ubezpieczeniwszkole.pl

Zobacz

Certyfikaty

 

 

Galeria

Tu obejrzysz aktualne zdjęcia

 

 

Zobacz więcej

Biblioteka

GODZINY OTWARCIA:
Poniedziełek - Piątek
7:30 -16:00
 

Po szkole

Po szkole czekają na ciebie liczne koła zainteresowań i zajęcia wyrównawcze

Zobacz więcej ...

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com