Numer polisy NNW - EDU-N002995    2017/2018

www.ubezpieczeniwszkole.pl                  Zobacz

Okrągłe rocznice zobowiązują. Nie mogło więc być inaczej w naszej szkole w 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Do wydarzeń cyklicznych dodaliśmy nowe – po to, aby Patron nie był jedynie portretem chmurnie spoglądającym ze ściany na wchodzących do szkoły.
Spektakl „Tanga”  Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia w Miejskim Ośrodku Kultury zapoczątkował 23 listopada 2017 r. obchody w duchu różnorodności artystycznej, tak charakterystycznej dla Stanisława Wyspiańskiego.
Od 28 listopada - dokładnie w dniu rocznicy śmierci - zaczęliśmy twórczo działać we własnej szkole, aby uczcić Patrona: poetę, dramatopisarza, człowieka teatru, malarza. Taka wszechstronność wymaga różnych form, a równocześnie daje możliwość zaangażowania wielu  utalentowanym uczniom.
Szkolny Konkurs Recytatorski przyciągnął miłośników poezji (wyjątkowo smutnej) Stanisława Wyspiańskiego.  Wynikiem pięknych interpretacji są miejsca:
I  miejsce: Weronika Wach;
II miejsce: Wiktoria Wołtosz;
III miejsce: Aleksandra Szwerthalter;
Wyróżnienie: Matylda Szczypka i Zuzanna Bajgrowicz
Zrodzone z ducha narodowego czytania „Wesela” duety: nauczyciel – uczeń (7 par)
odwiedziły każdą z klas, a 3b udało się nawet dwukrotnie usłyszeć scenki.
Z wielką swobodą, werwą i niewątpliwym talentem aktorskim uczniowie i nauczyciele (tym razem żadnych polonistów – precz z rutyną!) z panią Dyrektor na czele przedstawili rozmowy weselnych gości.
     Z kolei uzdolnieni plastycznie, a nawet  tylko sprawni manualnie (wszystkie ręce na pokład!), mogli się zrealizować przy tworzeniu wielkoformatowego portretu Wyspiańskiego z recyklingu. To część projektu, który znajdzie finał z początkiem wiosny.
Wtedy też ogłosimy nazwiska zwycięzców XII Miejskiego Konkursu o Laur Wyspiańskiego, który został ogłoszony tradycyjnie w związku z Dniem Patrona. Nowością będzie udział klas VII szkół podstawowych.
     Tygodniowe obchody zamyka Szkolny Konkurs Ortograficzny – także tematycznie związany z osobą Patrona bądź epoką – dla poczatkujących pisarzy absolutnie niezbędny! Rezultaty zmagań z żywym tworzywem (którym bez wątpienia jest język) poznamy wkrótce.
Następny jubileusz za dwa lata (150 rocznica urodzin), a my codziennie pod okiem ( jednak chmurnym) „Stasia”, „Wyspiana” idziemy przez świat i – sami nie wiedząc, kiedy i w jaki sposób- dajemy mu kształt przez swoje czyny.
Ewa Kmita

Zobaczcie zdjęcia