Numer polisy NNW - EDU-N002995    2017/2018

www.ubezpieczeniwszkole.pl                  Zobacz

15 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji jastrzębskich kopalń w KWK Zofiówka (dawny Manifest Lipcowy). Nasz udział rozpoczęliśmy od spotkania z Panem Hieronimem Ochnio, uczestnikiem protestów z lat 1980 - 1981, a następnie wysłuchaliśmy okolicznościowych wystąpień pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed 36 laty. Przypomnijmy, że 15 grudnia 1981 roku, odziały ZOMO krwawo stłumiły protesty górników sprzeciwiających się wprowadzeniu stanu wojennego.

Czterech górników z KWK Manifest Lipcowy zostało ciężko rannych (rany postrzałowe). Wysłuchaliśmy również fascynujących wspomnień Pana Mariana Molskiego, jednego z przywódców strajku, który oprowadził nas po kopalni, za co serdecznie dziękujemy.

Młodzież uczestniczyła także w spotkaniu z Panem Marcinem Boratynem w Galerii Historii Miasta, gdzie wysłuchaliśmy historii na temat warunków życia w PRL i okoliczności protestów w Jastrzębiu-Zdroju. Mamy nadzieję, że rocznicowe obchody na długo pozostaną w naszej pamięci.
Chwała Bohaterom !!!