Wymiana partnerska z niemiecką szkołą z Ibbenburen, temat wymiany "Zrozumieć przeszłość, współtworzyć przyszłość"

Grupa uczniów wraz z opiekunami raz w roku spotyka się z partnerami z Niemiec, naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Tematem nadrzędnym jest wspólne, zawikłane nieraz i trudne do zaakceptowania historie. Oprócz niej towarzyszy nam również aspekt turystyczny i kulturalny naszych regionów.

Program prowadzi: Lucyna Duda

W dniach od 14 do 19 listopada młodzież Zespołu Szkół nr 3 gościła z partnerską wizytą w Niemieckim Ibbenbüren. To już drugie spotkanie młodych ludzi z jastrzębskiej ,,Trójki,, organizowane przez p.Lucynę Dudę oraz p.Przemysława Zozworka z ich rówieśnikami z Kaufmänniche Schulen.

W wyjeździe brali też udział przedstawiciele władz miasta : Pan Prezydent Marian Janecki, Dyrektor MOK Pan Janusz Jurczak, Naczelnik Wydziału Oświaty Pan Andrzej Pawłowski oraz Naczelnik Wydziału Gospodarki i Promocji Miasta Pan Michał Domagała. Przedstawiciele miasta brali udział w programie przygotowanym przez gospodarzy, mogli więc z bliska przyjrzeć się wymianie partnerskiej organizowanej przez młodzież.

Pod szyldem ,,Zrozumieć przeszłość – współtworzyć przyszłość,, zwiedzaliśmy miejsca związane z historią okolicy, dyskutowaliśmy na temat wspólnej historii Polsko – Niemieckiej, zwiedzaliśmy miasto Ibbenbüren.

Historia to jednak nie wszystko, młodzi ludzie żyją raczej teraźniejszością niż przeszłością. W programie więc oprócz miejsc pamięci np. dom Anny Frank, czy obozu jenieckiego w Esterwegen, pojawiła się wycieczka do Amsterdamu oraz wspólne wyjście na dyskotekę.

Polacy często mają uprzedzenia względem Niemców – to pozostałość naszej historii, w naszej grupie było jednak inaczej, my znaliśmy się już ze spotkania w Jastrzębiu. Dlatego było nam łatwiej, ponieważ wiedzieliśmy do kogo jedziemy, mieszkaliśmy u znanych nam z pierwszego spotkania osób.

Celem naszej współpracy jest poznanie kraju i sąsiada, który jest tak niedaleko, a którego tak słabo znamy. Najlepiej uczynić to poprzez bezpośrednie kontakty , tak jak w tym przypadku uczniów i nauczycieli, mieszkając razem, spędzając razem czas, ucząc się na nowo wspólnej, czasem jakże trudnej historii.

Dodatkową motywacją jest używanie języków obcych, których uczymy się w szkole. Gdzie można je lepiej wykorzystywać, jak nie w kraju pochodzenia, podczas zwykłych sytuacji dnia codziennego, jedząc śniadanie, biorąc udział w zajęciach w szkole, zwiedzając okolice.

Najważniejsze jest aby komunikacja między nami funkcjonowała dobrze, abyśmy czuli się swobodnie w swoim towarzystwie i to co przeżyliśmy mogli przekazać dalej. Ponieważ autentyczniej brzmią informacje przekazywane nam przez znajomych o tym co widzieli, przeżyli, jak się żyje w danym kraju. W tak krótkim czasie zdążyliśmy się przywiązać i zaprzyjaźnić z naszymi partnerami, a najlepszym tego dowodem były ronione podczas pożegnania łzy.

Film o Ibbenburen

Załączniki:
Pobierz plik (prezentacja-na-temat-ostatniej-wymiany-partnerskie.pdf)prezentacja-na-temat-ostatniej-wymiany-partnerskie.pdf[Prezentacja na temat ostatniej wymiany]5240 kB